بازاریابی پیامکی یا تبلیغات پیامکی، ارسال پیامک تبلیغاتی است که از پنل اس ام اس یا سامانه پیام کوتاه به موبایل افراد ارسال شده و اسمس حاوی متن تبلیغاتی است. این بدان معنا نیست که تولید آن کار ساده‌ای باشد، بازاریابی پیامکی دارای قوانینی است که باید حتما رعایت کرد و سهل‌انگاری در انجام آن نتیجه‌بخش نبوده و حتی باعث عملکرد نامطلوب و زیان برای شرکت خواهد شد.

بازاریابی پیامکی

در حالت کلی یک متن پیام در مورد یک محصول و یا معرفی شرکت یا برند و ... در قالب یک اس ام اس به افراد را می توان بازاریابی پیامکی تعریف نمود. در واقع بازاریابی یعنی تولید محصول و عرضه آن به مشتری است که باید دارای ایده و خلاقیت برای بازاریابی آن باشد که چندین روش برای انجام آن وجود دارد، اما چرا تبلیغات پیامکی را انتخاب می‌کنیم؟ بدلیل ساده بودن آن و در دسترس بودن بیشتر آن نسبت به دیگر راه‌های بازاریابی می‌باشد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بخصوص رایج شدن گوشی موبایل در بین تمام افراد جامعه، بازاریابی پیامکی بسیار پاسخگو می‌باشد.

مزایای بازاریابی پیامکی

استفاده از بازاریابی پیامکی دارای مزایای زیادی می‌باشد که به تفصیل در مورد هر یک صحبت خواهیم کرد.

 • همانطور که می‌دانید عموم افراد در منزل خود یک دستگاه تلویزیون و یا رادیو دارند و بیشتر تبلیغات نیز در تلویزیون پخش می‌شود ولی برای افراد فعال و پرمشغله که دارای شغل هستند و حتی کسب‌وکاری نیز دارند تماشای تلویزیون بیشتر جنبه دیدن فیلم و سریال و آن هم مدت زمان اندکی را به خود اختصاص می‌دهد، ولی تنها وسیله‌ای که بطور متوسط بیشتر وقت را با آن سپری می‌کنیم بدون تردید گوشی موبایل است، و این افراد پیامک های دریافت شده را خواهند خواند، پس همین کافی است که بدانیم هیچ رسانه‌ای به اندازه پیامک قدرت رقابت ندارد.
 • نکته دیگر در مورد بازاریابی پیامکی این است که اکثر پیامک ها چه تبلیغاتی و غیر تبلیغاتی زمان اندکی پس از دریافت خوانده می‌شوند، و این سبب خواهد شد که بازاریابان از بازاریابی پیامکی برای هدف خود استفاده کنند، یعنی می‌توانند به سرعت پیامی را منتشر کرده و به مشتریان خود بفرستند. یعنی اینکه مطلع هستند که سرعت دسترسی به پیامک خیلی بیشتر از دیگر رسانه‌ها می‌باشد، مثلا برای برگزاری یک همایش و یا دوره آموزشی بهترین و موثرترین راه اطلاع که به زمان اندک نیاز داشته باشد ارسال پیامک خواهد بود.
 • یکی دیگر از نکات مهم در پیامک اینست که شما می‌توانید به سرعت لینک و شماره تماس را در آن وارد کنید و افراد در صورت اینکه از محصول شما رضایت پیدا کنند به سرعت می‌توانند به پیامک شما پاسخ دهند و یا از طریق لینک به شبکه‌های اجتماعی در گوشی‌های خود و یا سایت مورد نظر بروند و محصولات شما را ببینند، حتی می‌توانید شماره تماسی نیز در پیامک خود قرار دهید تا افراد با آن شماره با شما تماس بگیرند.
 • نکته بعدی طول متن پیام است که هر چند کوتاه و مختصر باشد ارزش بالاتری دارد اگر چه در وهله اول شاید برای بازاریان این یک عیب محسوب شود ولی برای مشتریان و مخاطبان یک مزیت می‌باشد. مخاطبان دریافت کننده پیامک وقت کافی برای خواندن متن طولانی پیامک تبلیغاتی ندارند و به سرعت از آن خارج خواهند شد، پس در مورد بازاریابی پیامکی این مورد مهم می‌باشد.

دلایل بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که بازاریابی پیامکی را نسبت به انواع دیگر بازاریابی مثل بازاریابی محدود، الگوریتمی و ... در اولویت قرار می‌دهد، مثل هزینه پیامک که بسیار پایین است، سرعت ارسال پیامک با اینترنت که با سرعت بالایی امکان پذیر است، ارسال و دریافت پیامک بین شرکت و مشتری و ... .

راهکارهای مناسب بازاریابی پیامکی

برای اینکه بتوانید در بازاریابی پیامکی موفق باشید باید تمام جوانب را در نظر بگیرد در غیر اینصورت در این راه شکست خواهید خورد و کسب و کارتان رونق نخواهد داد.

 • اولین قدم در راهکارهای مناسب در ارسال پیامک تبلیغاتی شناخت افراد و مشتریان شما می‌باشد. مثلا اگر شما صاحب یک مدرسه ابتدایی هستید و می‌خواهید تبلیغات خود را در این زمینه از طریق بازاریابی پیامکی انجام دهید نباید به افرادی که مجرد هستند و هنوز ازدواج نکرده‌اند و یا کسانی که تازه ازدواج کرده و هنوز بچه دار نشده‌اند پیامک ارسال کنید، چرا که پیامک شما بی‌ارزش شده و به هدر خواهد رفت. پس اولین قدم شناخت پدران و مادرانی است که دارای فرزند هستند که زیر 14 سال سن دارند، و این به تنهایی پاسخگو تبلیغ شما نخواهد بود و سعی کنید افرادی را پیدا کنید که در نزدیکی مدرسه قرار دارند تا به راحتی بتوانند محصولات خود را به فروش برسانید.
 • بعد از اینکه فاکتور بالا را رعایت کردید یعنی هم موقعیت جغرافیایی و هم سن افراد برای ارسال پیامکی را پیدا کردید نوبت به زمان ارسال پیامک خواهد رسید که بسیار حائز اهمیت است، مثلا وقتی برای فروش محصولات برای افراد دبستانی تبلیغ ارسال می‌کنید این کار نباید در تابستان و تمام شدن درس و مدرسه باشد چرا که این پیامک تبلیغاتی بی‌ارزش خواهد شد. هر تبلیغ پیامکی زمان مخصوص به خود را دارد، مثلا در تعطیلات نوروز بیشتر افراد به مسافرت می‌روند و ایجاد یک تبلیغ پیامکی در اواخر اسفند ماه برای تعطیلات نوروزی برای اجاره منزل یا آژانس‌های مسافرتی می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • بعد از تعیین موقعیت جغرافیایی و شناسایی سن افراد، مجرد و متاهل بودن و زمان ارسال پیامک نوبت به ارزش واقعی پیامک می‌رسد، برای بازاریابی نتیجه بخش باید یک ارزش واقعی درست کنید مثلا برای اینکه متن پیامکی شما برای مشتری و مخاطب جذاب باشد می‌توانید در داخل متن پیامکی یک تخفیف ویژه و یا امتیازی برای محصول خود تعریف کنید که نسبت به دیگر رقبا شما را جلو بیاندازد و مخاطب شما را جذب کند که از شرکت شما خرید کند. چرا که فقط شما نیستید که در حال تبلیغ محصول خود هستید بسیاری از افراد و شرکت‌های مشابه شما در حال انجام تبلیغ کالاهای خود به افراد از طرق مختلف می‌باشند و ایجاد یک ارزش واقعی در پیامک تبلیغاتی فروش شما را دو چندان کرده و نسبت به دیگر شرکت‌ها شما را بالا خواهد برد، پس سعی کنید همیشه خود را جای مشتری قرار دهید و بدانید که برای جلب رضایت مشتری چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.
 • نکته بعدی در بازاریابی تبلیغاتی که باید حتما رعایت شود تولید یک متن خوب است، متن خوب و اثربخش می‌تواند در فروش محصولات شما نقش اساسی داشته باشد.
 • بعد از اینکه تمام مراحل بالا را به خوبی انجام دهید یعنی بازاریابی پیامکی شما به خوبی انجام و اجرا شده است، بعد از این مرحله فرض کنید در ارسال پیامک تبلیغاتی خود شماره تماسی برای ارتباط با مشتری و یا لینک سایت را قرار داده‌اید، اگر مخاطب یا مشتری قصد خرید از محصولات شما را داشته باشد به شماره تماسی که در پیامک قرار داده‌اید زنگ خواهد زد پس نیازمند یک بازاریاب تلفنی خوب هستید که بتواند به خوبی با مشتری مذاکره کند و مشتری را قانع کند که از محصولات شما دیدن و خرید کند. همچنین اگر لینک سایت را برای فروش محصولاتتان در پیامک تبلیغاتی قرار داده‌اید پس لازم است محتوای سایت شما مطلوب و مشتری پسند باشد، در غیر اینصورت تمام مراحل بالا بی‌ارزش خواهد شد.

ویژگیهای متن پیامکی جذاب

همانطورکه در قسمت بالا گفته شد نوشتن یک متن خوب در بازاریابی پیامکی نقش مهمی دارد و تنها یک بخش از چندین بخش تبلیغات پیامکی را به خود اختصاص می‌دهد. در این قسمت توضیحاتی را در ارتباط با یک متن جذاب ارائه خواهیم کرد:

 • دو حالت پیش می‌آید یا قبلا خود فرد اطلاعاتش را در سایت شما به اشتراک گذاشته است و یا شما اولین بار می‌خواهید به آن پیامک تبلیغاتی ارسال کنید، اگر فرد قبلا در سایت ثبت نام کرده است در ابتدای متن پیام اسم ایشان را خطاب کنید مثلا «حمید عزیز». اگر برای اولین بار است که می‌خواهید به آن پیامک ارسال کنید می‌توانید متن پیامکی را به صورت «مشتری عزیز»، «دوست گرامی» و ... آغاز کنید.
 • سعی کنید در متن پیامکی مودبانه برخورد کنید و مقدار کاراکتری که در متن پیامک می‌نویسید زیاد نباشد و سعی کنید کلمات را ناقص ننویسید که جذابیت متن را کم کرده و کار شما را بی‌ارزش می‌کند و هزینه‌ای که در این راه انجام داده‌اید از بین خواهد رفت.
 • استفاده از نمادها و ایموجی‌ها بسیار موثر است، بسیاری از مخاطبان با پیامک‌هایی که فقط جنبه نوشتاری دارند و طولانی باشد بی‌اعتنائی می‌کنند و همچنین سعی کنید نکته اصلی متن پیامکی را با فاصله از خطوط دیگر قرار دهید این کار به جذب مشتری کمک شایانی می‌کند، مثلا اگر می‌خواهید در متن پیام تخفیف قرار دهید از نماد % استفاده کنید.
 • تا الان توانسته‌اید مراحل خوبی را انجام دهید و برای اینکه کارتان رونق بیشتری بگیرد برای بهره‌مندی از ارزش کارتان یک مهلت قرار دهید، یعنی استفاده از جملاتی نظیر فروش فوری، فقط تا آخر هفته، تا 48 ساعت آینده و ... که مشتری را اقدام به خرید کند و سعی کنید این زمان زیاد طولانی نباشد.
 • در مرحله آخر نیز باید یک لینک به مخاطب یا مشتری خود بدهید، و این لینک باید در آخر متن پیامکی شما قرار داده شود که می‌تواند شماره تماس شرکت و یا آدرس سایت باشد، در قرار دادن آدرس سایت سعی کنید مختصر سایت شرکت را قرار دهید که متن پیام طولانی نشود.

در این قسمت یک فرمت از متن پیامک تبلیغاتی را ارائه می‌دهیم:

حمید عزیز
نام شرکت خیلی وقته به هم پیام ندادیم
50 درصد تخفیف نوع محصول
کد تخفیف:.............
مهلت:............
شماره تماس شرکت یا لینک سایت

این یک نمونه عالی از متن پیامک تبلیغاتی است که بسیار مختصر و مفید بوده و تمام موارد بالا رعایت شده است. جمله اول دوستانه آغاز شده است و سپس از یک متن جذاب و گرم برای جذب مشتری استفاده شده است و سپس ارسال کد تخفیف و مهلت برای خرید که مشتری را به سمت محصول خود جذب کند.

این یک مقاله مفید برای افرادیست که قصد دارند بازاریابی پیامکی را محک زده و به مزایای تبلیغات پیامکی با پنل اس ام اس دست یابند. برای مشاوره و خرید سامانه پیام کوتاه صبا اس ام اس با ما در تماس باشید.